Instalatérské řemeslo se neustále vyvíjí a i přesto, že jde o jednu z nejnáročnějších řemeslných činností současné doby, někteří lidé stále považují instalatéra za někoho podřadného. Nezřídka vyzdvihují kancelářské profese, manažery, ředitele firem atp. Jestliže narazíte na Internetu na zdroj, co srovnává současného instalatéra s podobnými lidmi z doby socialismu, pak se zamyslete nad tím, že dnes do řemesel promlouvají moderní technologie, a že tito lidé musí být nejen manuálně zruční, ale i zdatní na teoretické odborné bázi. Jedním z příkladů je vyhledávání úniku vody.
Když vám za socialismu praskla v domě vodovodní trubka někde ve zdi, přijel instalatér a vyhledávalo se místo defektu čistě vizuálně. Zkrátka se jen odhadovalo, kde asi může prasklina být, a tam se také započalo s oklepáváním omítky. Postupovalo se dál a dál, dokud se závada neobjevila, a stávalo se, že se váš byt proměnil ve staveniště plné sutin. Někdy se kvůli tomu musel vystěhovat nábytek, koberce a leckdy i svítidla. Kdo nic takového nezažil, stěží si dokáže představit ten „blázinec“.
Dnes se na to ale jde jinak, k vyhledávání úniku vody se využívají akustické tyče a formovací plyn s obsahem vodíku. Ten proniká i do velmi drobných skulin a nahlásí vám místo defektu s perfektní přesností. Ale co je hlavní, nemusíte kvůli tomu nic bourat, pouze se odebere malý kousek zdiva v místě, kde problém vznikl, vymění se vadný díl nebo se opraví, a tím je celá záležitost uzavřena.
Kvůli únikům vody se také mnoho lidí strachuje v souvislosti s podlahovým topením, zdráhají se jej pořídit, protože se obávají, pokud praskne potrubí v podlaze, že bude nutné celý obývák vystěhovat a podlahu doslova zdemolovat. Tak to samozřejmě není a důležité je vědomí, že instalatéři tyto úniky řeší velmi rychle, a to i mnohdy v rámci havarijního servisu.