Když zakoupíte nový elektrický spotřebič, můžete nabývat dojmu, že jeho používání bude bezpečné za každých okolností, pokud jej zrovna nezasáhne výrobní vada. Je-li spotřebič spolehlivý a zvyknete si jej používat několik měsíců až let, může se vám zdát, že dokud poběží, tedy dokud se nevypne, tak jej můžete mít v provozu naprosto bezpečně po celou tuto dobu. Toto je ale velice zdánlivé a nepřesné.
Jisté podobenství byste našli v automobilech, jestliže jen jezdíte a doléváte palivo, po určité době vám vůz může vypovědět službu, neboť nevěnujete pozornost jeho údržbě. Právě z tohoto důvodu je rozumné (a v některých případech dokonce povinné) provádět revizi elektrických spotřebičů, abyste předcházeli technickým závadám, které mohou vést až k požáru nebo smrtelnému úrazu.
Vnitřní skrytá závada – elektrikář může u některých spotřebičů odhalit nebezpečnou skrytou závadu, o které nemáte ani tušení. Například jde o závady na elektromotorech, topných tělesech a kompresorech, které mohou vyústit až k požáru. Dalšími typy závad jsou povolené kontakty, případně kontakty zoxidované, s nimiž se opět spotřebič stává nebezpečným.
Vnější závady – některých vad spotřebičů si můžete všimnout i vy, ale ne vždy jim věnujete náležitou pozornost nebo je prostě přehlédnete. Jsou to například prasklé kryty či objímky, uvolněné části vypínačů a spínačů a také závady na přívodních šňůrách. Častým používáním se některé části spotřebičů uvolní nebo opotřebí a to pak může mít za následek zkrat a případný požár. Možná se vám také stalo, že jste si nevšimli u koncovky zástrčky přívodní šňůry zelených zoxidovaných kontaktů, které byly příčinou zkratu a poškození spotřebiče, přitom šlo o docela nevinnou závadu, o zdánlivou banalitu. A právě proto je tu elektrikář, který je precizní a odhalí i zdánlivé banality, co by mohly přinášet nepříjemnosti a nebezpečné situace.