Je jasné, že se doma chceme cítit co nejlépe. A to mimo jiné znamená teplo, zvláště v zimě. V současné ekonomické situaci však hledáme řešení, jak co nejvíce ušetřit. A jednou z možností je omezit úniky tepla. K tomu se používá především zateplování, a tak není divu, že je oblíbené u mnoha lidí. Stále více domů tak tímto procesem prochází, neboť jejich majitelé doufají v úsporu peněz. Zda se jí však dočkají, už je jiná otázka.
Samozřejmě platí, že pokud teplo nebude unikat ven, nemusíme ani zdaleka tolik topit. V tomto ohledu tedy nelze popřít, že peníze skutečně ušetříme. Návratnost této investice je však něčím, co vyžaduje hlubší zamyšlení.
V první řadě je potřeba si přiznat, že zimy jsou v posledních letech poměrně mírné, a nevypadá to, že by se na tomto trendu mělo něco změnit, ba naopak. Proto také nemusíme tolik topit. Tím však zateplení postrádá poněkud svůj význam, nebo se tím alespoň snižuje, neboť únik tepla již není takovým problémem.
Dále se musíme zamyslet nad tím, kolik nás ono zateplení vlastně bude stát. Není totiž nijak levné, zvláště pokud je náš dům větší. A s rostoucími cenami rostou i jeho ceny. To tedy v podstatě znamená, že zaplatíme více, avšak dostaneme menší účinnost, a tedy i návratnost oné investice bude o hodně nižší.
Jistě, musíme uvážit, v jakém stavu náš dům vlastně je, a jak jsou tepelné úniky vážné. U valné většiny klasických staveb však platí, že z finančního hlediska se zateplení příliš nevyplatí. Jistě, nějaké peníze každou topnou sezónu ušetříme, avšak vzhledem k penězům, které nás bude zateplování stát, je to něco, co se ve většině případů nevyplatí.
Proto je vhodné nechat si předem zpracovat odborný odhad, který nám přesně řekne, jaké úspory by to pro nás znamenalo, a kdy by se nám vynaložené peníze vrátily. Na tomto základě pak můžeme učinit informované rozhodnutí.