Stále více lidí, kteří touží po vlastním bydlení, zajímá nebankovní hypotéka. Avšak i zde je situace poněkud složitější, než se může na první pohled zdát. I tato se totiž dělí do mnoha různých typů, a rozdíly mezi nimi jsou často skutečně velké. Tím asi nejznámějším je americký typ hypotéky. Jeho zvláštností je, zde není potřeba ručitel, nýbrž se ručí předmětnou nemovitostí. Poskytovatel je jejím vlastníkem, ačkoliv dlužník ji může volně užívat. Vlastnictví se na něj však převede teprve po úplném zaplacení dluhu.
Pak jsou tu i ty bez registru. V tomto případě nebude poskytovatel žadatele prověřovat v registru dlužníků. A to se mnoha lidem hodí, neboť se v něm často ocitnou nikoliv vlastní vinou. Navíc výmaz není automatický, takže tam může jejich jméno figurovat, i když onen dluh mají již dávno splacený. Pokud se však rozhodneme pro tento typ, měli bychom se ujistit, že skutečně máme dostatečný příjem k tomu, abychom byli schopni vše poplatit.
A právě příjem také může hrát velkou roli. Proto existuje i typ nebankovní hypotéky, kde nemusíte svůj příjem dokládat. To je výhodné pro ty, kteří nechtějí rozhlašovat, kde pracují, avšak je zde potřeba hodně soudnosti. Sami totiž musíme určit, zda je náš příjem dostatečný, a to není snadné. Zvláště lidé s nižší ekonomickou gramotností s tím mohou mít problém.
Jistě, mám tu také i ten běžný typ, který se od toho, který nabízí banky, liší jen ve výši úroků a poplatků. Ten však není až tak populární, neboť v tomto případě jsou banky považovány za jistější řešení. Lidé jim zkrátka více důvěřují, a pokud mohou, jdou raději tam.
Je potřeba přiznat, že tato nedůvěra k nebankovním poskytovatelům má jisté opodstatnění. Než byly zpřísněny zákony, právě tito často používali mnohdy až podvodné metody k tomu, aby od lidí získali co nejvíce peněz. A částečně v tom pokračují dodnes. Samozřejmě se to netýká ani zdaleka všech, avšak rozhodně neuškodí si firmu nejprve řádně prověřit, než s ní podepíšeme jakoukoliv smlouvu.